درآمد فست فود سیار چقدر است؟

حتما تاکنون با فست فودهای سیار در سطح خیابان ها، برخورد داشته و از خود درباره میانگین درآمد فست فود سیار پرسیده اید؟ یک فست فود سیار، تا چه اندازه می تواند درآمدزا باشد و برای راه اندازی آن به چه میزان سرمایه ای نیاز خواهد بود؟ شاید به نظر برسد که درآمد فست فودهای لوکس بالای شهر و دارای دکوراسیون داخلی گران قیمت، بسیار زیادتر از یک فست فود قدیمی و ساده باشد، اما که در بعضی مواقع واقعیت متفاوت از این است. برای بررسی بیشتر میزان درآمد فست فودهای سیار، در ادامه با پارسیان گرم و سرد همراه باشید.

میزان درآمد فست فود سیار در ایران

اگر چه نمی توانیم این حقیقت که فست فودهای سیار، به لحاظ محیط مراجعه مشتری، در موقعیت ضعیف تری قرار دارند، را از قلم بیندازیم؛ اما این معمولا تاثیر معکوسی بر بازاریابی آن ها خواهد گذاشت. به این معنا که اتفاقا مشتری ها به فست فودهای سیار، توجه زیادی دارند و شکل ارائه غذا و حتی سبک بسته بندی و غیره آن ها، برایشان جذاب تر است. این یک تجربه متفاوت در غذا خوردن بیرون از خانه محسوب می شود و حتی سخت گیرترین افراد نیز غالبا به دریافت غذا از فست فودهای سیار، علاقه مند هستند. این برای آن ها به نوعی تغییر در سبک تغذیه محسوب می شود و از عادت همیشگی نشستن و صرف غذا در یک رستوران لوکس، بیرونشان می برد.

از این رو به هیچ  وجه نمی توانیم با یک پیش داوری نسبت به سیار بودن یا نبود فاکتورهای لوکس سازی و مانند آن ها، میزان درآمد فست فودهای سیار را پایین بدانیم. در صورتی که این فست فودها بتوانند از تکنیک های جذب مشتری به خوبی استفاده کنند، اتفاقا به یکی از پردرآمدترین درگاه های کسب و کار غذا تبدیل خواهند شد. به علاوه باید این نکته را نیز در نظر گرفت که هزینه های اولیه و البته هزینه های جاری فست فودهای سیار به مراتب کمتر از فست فودهای معمولی است و این باعث می شود که میانگین درآمد فست فود سیار به صورت خالص، درصد بیشتری را به خود اختصاص دهد.

پیشنهاد میکنیم مقاله فست فود سیار: مشکلات، مجوز و هزینه راه اندازی را بخوانید.

درآمد فست فود سیار میانگین درامد فست فود

چه فاکتورهایی بر درآمد فست فود سیار تاثیر می گذارند؟

اگر چه درآمد فست فود سیار را قابل توجه ارزیابی کردیم، اما مانند تمام مشاغل دیگر، این چیزی نیست که بتوانیم به عنوان یک نسخه کلی برای همه عمومیت دهیم. بسته به این که فست فود سیار چه سیاست هایی را در پیش گرفته و از چه ویژگی هایی برخوردار باشد، سطح درآمد آن متغیر خواهد بود.

در اینجا به تعدادی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر درآمد فست فود سیار، اشاره می کنیم:

  • موقعیت جغرافیایی برپا کردن فست فود سیار: این یکی از مهم ترین نقاط قوت فست فودهای سیار است. شما در انتخاب محل برپایی کسب و کار خود اشتباه کرده و به حد کافی مشتری ندارید، خب به راحتی می توانید این محل را تغییر داده و در جای دیگری ادامه دهید. این چیزی است که در فست فودهای معمولی، امکان آن وجود ندارد.
  • منوی غذایی ارائه شده: بدیهی است که در فست فودهای سیار، باید منوی غذایی محدودتری داشته باشیم، اما مهم است که در انتخاب گزینه های منو، سیاست قوی به کار برده و سلایق گوناگون را پوشش داد. به علاوه داشتن نوشیدنی های مختلف و حتما خنک (چیزی که فقدان آن در برخی از فست فودهای سیار، موجب نارضایتی مشتری ها می شود)، یک مزیت بزرگ محسوب خواهد شد.
  • قیمت های منوی غذایی: مشتری ها توقع دارند که قیمت انواع غذاهای فست فود سیار نسبت به قیمت های مشابه در فست فودهای معمولی، به مراتب پایین تر باشد. اگر شما این انتظار مشتریان خود را برآورده نسازید، رفته رفته آن ها را از دست خواهید داد.
  • کیفیت مواد اولیه: موضوع مهم دیگر کیفیت مواد اولیه است. یک پیش داوری منفی در خصوص ضعیف بودن کیفیت مواد اولیه در فست فودهای سیار وجود دارد که باید با درایت آن را از بین ببرید. به طور مثال می توانید با قرار دادن مواد اولیه خود در معرض دید، خیال مشتری ها را از بابت بهداشت و کیفیت آن ها راحت کنید. به طور مثال برای خرید یخچال فست فود سیار خود، به دنبال یخچال های ویترینی بروید که مشتری های شما قادر به دیدن مواد اولیه داخل یخچال باشند.
  • رعایت بهداشت در فست فود سیار: معمولا یک قضاوت از پیش انجام گرفته در خصوص فست فودهای سیار وجود دارد که در زمینه رعایت بهداشت سطح پایین تری نسبت به سایر رستوران ها و فست فودها دارند. اما اگر شما به عنوان مالک فست فود سیار بتوانید استانداردهای لازم بهداشتی را رعایت کرده و از همه مهم تر که این را به نمایش بگذارید، با اقبال بیشتری مواجه خواهید شد.
  • نحوه برخورد با مشتری: نحوه برخورد با مشتری نیز از المان هایی است که در زمینه تمام کسب و کارها حرف اول را زده و در جذب اولیه و نگهداری بعدی مشتری ها، فوق العاده کمک می کند. فست فودهای سیار نیز از این حوزه مستثنی نیستند.

بیشتر بدانید لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود چیست؟

میانگین درآمد فست فود سیار در شهرهای مختلف ایران

بدیهی است که در شهری مانند تهران درآمد فست فود سیار می تواند به روزانه تا 400 یا 500 هزار تومان نیز برسد. اما اگر همین فست فود را به شهری کوچک تر ببریم، سطح درآمد آن به مراتب کمتر خواهد بود. به طور مثال در شهری مانند شاهرود، شما می توانید روزانه نزدیک به 100 هزار تومان درآمد داشته باشید. این البته چیزی است که در اکثر مشاغل شاهد آن هستیم.

از آن جایی که در شهرهایی چون تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و مانند آن ها زمینه زندگی شبانه و گردش های شبانه به میزان بیشتری فراهم است، فست فودهای سیار نیز از رونق بیشتری بهره می برند. به طور مثال اگر یک فست فود سیار در نزدیکی حافظیه شهر شیراز برپا کرده باشید، می توانید از داشتن مشتری در تمام ایام و فصول سال مطمئن باشید و روزانه نزدیک به 300 تا 400 هزار تومان درآمد کسب کنید. اما به هر جهت نمی توان تاثیر فصول مختلف سال بر درآمد فست فود سیار را نادیده گرفت.

به طور غالب در فصول گرم سال، فروش فست فودهای سیار به مراتب بالاتر است، زیرا در فصول سرد مردم ترجیح می دهند که غذای خود را در محلی دارای سقف و بسته میل کرده و حداقل گرمای محیط را دریافت نمایند.

سخن پایانی

خوشبختانه شما در هر جایی از ایران که مایل به برپا کردن فست فود سیار باشید، گروه تخصصی پارسیان هات اند کلد، ارسال تجهیزات فست فود سیار را انجام داده و دغدغه ای از بابت جمع آوری تجهیزات نخواهید داشت. به علاوه می توانید از مشاوره تیم پارسیان هات اند کلد در زمینه راه اندازی و میزان درآمد فست فود سیار بهره مند شوید. شما چه نظری در این باره داشته و میانگین درآمد فست فود سیار را چطور ارزیابی می کنید؟